Przygotowanie instalacji

Odkurzacz centralny – przygotowanie instalacji

O przygotowaniu instalacji odkurzania centralnego krążą mity: że długo i że trudno. Za chwilę skutecznie je obalimy i pokażemy Ci, jak dobrze zaplanować instalację centralnego odkurzania.

Wybór systemu

Zacznij od wyboru systemu. Możesz zdecydować się na instalację tradycyjną z wężem noszonym lub technologię Chameleon™, czyli wąż rozwijany i chowany w ścianie. Drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze, a przy tym pozwala uniknąć przechowywania niewygodnego zwoju.

Położenie i montaż jednostki centralnej

Jednostka centralna najczęściej umieszczana jest w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Koniecznie wybierz miejsce, które będzie ​suche i dobrze wentylowane.​ W przypadku umieszczenia jednostki w szafce lub wnęce należy zadbać o odpowiednie otwory wentylacyjne.

W trosce o komfort użytkowania zalecamy lokalizację możliwie oddaloną od pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki temu podczas sprzątania dźwięk silnika nie będzie głośny i uciążliwy. Weź również pod uwagę konieczność poprowadzenia przewodu na zewnątrz budynku. Najlepiej nie planuj wyrzutu na frontowej ścianie, ponieważ warunki atmosferyczne spowodują zabrudzenie elewacji w miejscu gniazda wyrzutowego.

Sam montaż jednostki centralnej pokazaliśmy ​w tym artykule​.

Lokalizacja gniazd ssących

Odpowiednie rozmieszczenie gniazd ma ogromny wpływ na komfort korzystania z instalacji centralnego odkurzania. Prawidłowa lokalizacja umożliwi Ci dotarcie podczas sprzątania do każdego zakamarka pomieszczenia. Rekomendujemy umieszczenie gniazd w centralnych punktach korytarzy i przedpokoi wewnątrz budynku.

Pamiętaj również, że im dłuższy wąż, tym większe opory przepływu oraz mniejsza wygoda użytkowania. Z kolei krótszy wąż to wyższe koszty instalacji i większa liczba gniazd ssących. Jak znaleźć kompromis? Najczęściej wybierany jest wąż o długości 9 metrów, ponieważ daje najlepszy stosunek ergonomii do kosztów instalacji. Jeżeli jednak nie wiesz, czy to dobry wybór również dla Ciebie, chętnie doradzimy – wystarczy napisać.

Przy projektowaniu rozmieszczenia gniazd ssących warto wykorzystać proste narzędzie pomocnicze, czyli zwykłą taśmę lub sznurek, z którego można zrobić improwizowany wąż giętki i wyznaczyć punkty osadzenia gniazd.

Na etapie wykonania instalacji nie ma potrzeby rzeczywistego montażu, ponieważ w miejsce przyszłych gniazd umieszczamy płytki montażowe z zaślepkami. Pozwalają one bezpiecznie zatynkować ścianę w okolicy gniazd bez obawy o zniszczenia.

Zagłębienie płytki z kolanem i rurą wynosi około 7 cm, co umożliwia bezpieczne wkucie płytki w ścianę o grubości 12 cm. Płytkę zamontuj bezpośrednio bocznymi piórkami na nieotynkowaną ścianę strzałkami do góry. Postaraj się ustawić ją w idealnym poziomie, ponieważ będzie to miało duży wpływ na estetykę w późniejszym etapie montowania gniazd ssących.

Płytkę montażową wkuj tak, aby licowała z docelową ścianą (może być głębiej). Gniazda mają pewien “zakres bezpieczeństwa” do zamontowania, a w razie potrzeby głębszego umieszczenia płytki, można skorzystać z przedłużki.

Lokalizacja i montaż szufelek automatycznych

Szufelki automatyczne pomogą zachować Ci porządek na co dzień i są niezwykle użyteczne w przypadku drobnych, szybko powstających zabrudzeń. Najlepiej umieszczać je w pomieszczeniach, w których “dużo się dzieje”: przedsionkach, kuchni czy łazience.

O montażu szufelki automatycznej krok po kroku opowiedzieliśmy ​w tym artykule​.

Planowanie i montaż instalacji centralnego odkurzania – dodatkowe wskazówki

Planując instalację, pamiętaj również o następujących kwestiach:

● Decyzję o instalacji centralnej najlepiej podjąć już na etapie wyboru projektu domu, ale jej wykonanie jest nadal możliwe do momentu zalania posadzek.

● Im mniej oporów hydraulicznych, tym instalacja będzie sprawniejsza i tańsza w wykonaniu. Dlatego postaraj się poprowadzić ją możliwie najkrótszymi odcinkami, a rury układaj wzdłuż linii prostych – minimalizuj zakręty i załamania.

● Do wykonania instalacji używaj tylko łagodnych kształtek (łuki 90°, kolanko 45°, kolanko 30°, trójnik 90°, trójnik 45°, złączki, trójnik 2×90°). Kolanka krótkie 90° stosuj do połączeń z płytką montażową.
● Wszelkie przeszkody napotkane na drodze rurociągu staraj się ominąć górą, a nie dołem. Używaj przy tym kolan 45°.

● Wszelkie rozgałęzienia (trójniki) instalacji wykonujemy w płaszczyźnie poziomej (nigdy od dołu) w celu uniknięcia spadków grawitacyjnych.

● Rury łącz ze sobą na specjalnym kleju do PCV, a ostatnią, wchodzącą do jednostki centralnej zamocuj za pomocą obejmy.

I to już wszystko! W kwestii odkurzaczy centralnych standardowo możesz liczyć na moją pomoc. Dlatego jeżeli po przeczytaniu tego artykułu masz jeszcze wątpliwości i pytania, zajrzyj do pozostałych tekstów na blogu lub skontaktuj się ze mną.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *