Porównanie odkurzaczy

Odkurzacz centralny czy robot sprzątający?

Odkurzacz centralny czy robot sprzątający?

Nie wiesz jakie urządzenie będzie odpowiednie do twojego domu? Założę się że rozmyślasz nad robotem sprzątającym dlatego bo wydaje Ci się że posprząta on cały dom za Ciebie? Niestety tak działa dobrze zrobiony i wypromowany marketing reklamowy, a codzienność zrobi swoje.

Robot sprzątający

Decydując się na zakup robota sprzątającego rozważ, że nadaje się on do domków jednokondygnacyjnych, gdzie jest dużo pustych powierzchni.

Pamiętaj że jest to urządzenie dodatkowo sprzątające do domu, nie jest to główne urządzenie do sprzątania. Robot sprzątający ma mały silnik w porównaniu do odkurzacza centralnego, posiada akumulator przez co musi się ładować oraz należy opróżniać go o wiele częściej ponieważ jest zamontowany mały zbiornik na śmieci.

Robot sprzątający nie jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami które mają powyżej 2 dni. Odkurzacz nie jest w stanie wyczyścić wszystkich zanieczyszczeń przez jego małe gabaryty.

Możliwe uszkodzenia

Pamiętaj też, że roboty poradzą sobie wyłącznie z płaskimi, twardymi powierzchniami. Jeżeli masz w domu dywany z dłuższymi włosami, pojawia się ryzyko wplątania ich w szczotki, a w rezultacie uszkodzenia sprzętu.

Odkurzacz centralny

Jest znacznie większy, a jego użytkowanie wymaga budowy instalacji. Jednak jego rozmiar nie stanowi żadnego problemu, ponieważ jednostka centralna umieszczona jest w pomieszczeniu gospodarczym. Nie ingeruje więc w przestrzeń mieszkalną domu, wystarczy gniazdo w ścianie do codziennego korzystania ze sprzętu.

Odkurzacz centralny jest głównym urządzeniem sprzątający, posiada duży silnik wraz z chłodzeniem, dodatkowo duży zbiornik na śmieci o pojemności 25L. Opróżnienie zbiornika wykonuje się 2 razy do roku w zależności od użytkowania.

Aby mieć większy komfort użytkowania możesz zainstalować system chowany który przechowuje w ścianie wąż ssący o długości nawet do 15m, unikniesz dzięki temu przenoszenia węża ssącego.

Częstotliwość czyszczenia i łatwość obsługi

Sprzątanie mieszkania to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia serwisowania odkurzaczy. W końcu brud nie zniknie z nich w magiczny sposób.

W przypadku robotów sprzątających czeka Cię sporo pracy. Urządzenia trzeba wyczyścić po każdym odkurzaniu ze względu na niewielki rozmiar zbiorników na zabrudzenia. W przypadku robota sprzątającego, poza opróżnieniem pojemnika, należy dodatkowo zadbać o szczotki czyszczące. W przeciwnym razie skuteczność kolejnego sprzątania tym urządzeniem będzie bliska zeru.

Należy również pamiętać o tym, by naładować akumulator. W zależności od modelu odkurzacza może zająć to nawet do 5 godzin.

W przypadku odkurzaczy centralnych ich obsługa ogranicza się więc do opróżnienia przezroczystego zbiornika na zanieczyszczenia maksymalnie dwa razy w roku. W przypadku modeli z dodatkowym workiem lub filtrem czyszczenie odbywa się co 4-6 miesięcy (w zależności od intensywności użytkowania).

Korzystanie z takiego odkurzacza na co dzień polega więc wyłącznie na odkurzaniu przy pomocy węża ssącego.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *