Porównanie odkurzaczy

Odkurzacz centralny, automatyczny, a może pionowy – co wybrać?

Stoisz przed wyborem odkurzacza, a ilość dostępnych na rynku możliwości trochę Cię dezorientuje?

Jesteś już po lekturze kilku artykułów i nadal nie wiesz, co najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i przejrzyście przedstawić wady i zalety różnych odkurzaczy: centralnego, automatycznego i pionowego. Weźmiemy pod uwagę najważniejsze kryteria, które pozwolą Ci zdecydować, jakiego urządzenia rzeczywiście potrzebujesz.

Rozmiar odkurzaczy

Rozmiar urządzenia sprzątającego odgrywa dużą rolę zwłaszcza w małych przestrzeniach, gdzie liczy się każdy dodatkowy metr. Jak wygląda ranking odkurzaczy na tym polu? Już zdradzamy!

Robot sprzątający

zdecydowanie najmniejszy w naszym zestawieniu. Płaski, o średnicy kilkudziesięciu centymetrów zmieści się niemal wszędzie. Przy tym rodzaju odkurzacza warto jednak pamiętać o uwzględnieniu miejsca na stację ładującą.

Odkurzacz Centralny

jest znacznie większy, a jego użytkowanie wymaga budowy instalacji. Jednak jego rozmiar w większości przypadków nie stanowi żadnego problemu, ponieważ jednostka centralna umieszczona zostaje w pomieszczeniu gospodarczym. Nie ingeruje więc w przestrzeń mieszkalną domu, wystarczy gniazdo w ścianie do codziennego korzystania ze sprzętu.

Odkurzacz pionowy

wysokością zbliżony jest do mopa lub miotły, ze zbiornikiem na zanieczyszczenia nad nakładką sprzątającą. Z powodzeniem zmieści się w schowku.

Rozmiar odkurzacza bezpośrednio wpływa na częstotliwość sprzątania oraz powierzchnię, jaką jest w stanie obsłużyć. Za chwilę poznasz urządzenia sprzątające pod kątem ich funkcjonalności.

Częstotliwość i zasięg sprzątania

Konieczność codziennego odkurzania, a może sprzątanie raz w tygodniu? Zobacz, które urządzenie zaoszczędzi Twój czas.

Robot sprzątający – przygotuj się na codzienne sprzątanie, przy dobrych wiatrach – co dwa dni. Możliwości czyszczące tego urządzenia są bardzo ograniczone i nie poradzi sobie ono z większymi zabrudzeniami. Jeżeli Twój dom jest duży, robot sprzątający może nie być w stanie wyczyścić całej powierzchni na jednym uruchomieniu – konieczne będzie naładowanie akumulatora lub wyrzucenie zebranych zanieczyszczeń.

Pamiętaj też, że roboty poradzą sobie wyłącznie z płaskimi, twardymi powierzchniami. Jeżeli masz w domu dywany z dłuższymi włosami, pojawia się ryzyko wplątania ich w szczotki, a w rezultacie uszkodzenia sprzętu.

Odkurzacz pionowy – większość odkurzaczy pionowych posiada wbudowany akumulator, co wiąże się z podobnymi ograniczeniami, jak w przypadku robota. Trzeba zwracać uwagę na czas pracy na jednym ładowaniu. Zazwyczaj wynosi on od kilkunastu minut do godziny.

Odkurzacze pionowe są jednoelementowe, więc manewry i docieranie do trudno dostępnych miejsc są problematyczne, a często wręcz niemożliwe. Sztywna rura i dość szeroka końcówka zbierająca mogą utrudniać sprzątanie mniejszych, zatłoczonych pomieszczeń. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę przy wyborze odkurzacza.

Odkurzacz Centralny – charakteryzuje się najwyższą skutecznością sprzątania ze względu na solidną jednostkę centralną o dużej mocy, która poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Zastosowana technologia filtracji CFT usuwa brud dokładniej i trwalej niż metody w innych urządzeniach, co wpływa na cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Jedno odpowiednio rozmieszczone gniazdo może obsłużyć powierzchnię do 80 m2.

Sprzątanie odbywa się przy pomocy elastycznego węża ssącego oraz dowolnej końcówki, które można z łatwością wymieniać w zależności od czyszczonej powierzchni. Kuchenne blaty, zakamarki w łazience, szuflady – odkurzacz centralny dociera wszędzie z jednakowo dużą mocą.

Częstotliwość czyszczenia i łatwość obsługi

W przypadku robotów sprzątających i odkurzaczy pionowych czeka Cię sporo pracy. Urządzenia trzeba wyczyścić po każdym odkurzaniu ze względu na niewielki rozmiar zbiorników na zabrudzenia. W przypadku robota sprzątającego, poza opróżnieniem pojemnika, należy dodatkowo zadbać o szczotki czyszczące. W przeciwnym razie skuteczność kolejnego sprzątania tym urządzeniem będzie bliska zeru.

Należy również pamiętać o tym, by naładować akumulator. W zależności od modelu odkurzacza może zająć to nawet do 5 godzin.

Odkurzacze centralne z pełnym systemem CFT nie posiadają dodatkowych worków i filtrów. Ich obsługa ogranicza się więc do opróżnienia przezroczystego zbiornika na zanieczyszczenia maksymalnie dwa razy w roku. W przypadku modeli z dodatkowym workiem lub filtrem czyszczenie odbywa się co 4-6 miesięcy (w zależności od intensywności użytkowania).

Korzystanie z takiego odkurzacza na co dzień polega więc wyłącznie na odkurzaniu przy pomocy węża i końcówki. Sama jednostka centralna pozostaje w pomieszczeniu gospodarczym.

Moc silnika

W tej kategorii przegrywają zarówno odkurzacze pionowe, jak i roboty sprzątające, ponieważ łączy je wspólny problem: akumulator. Wpływa on nie tylko na czas pracy urządzenia, ale także jego siłę ssącą. W tańszych modelach niski poziom naładowania szybko odzwierciedli się w skuteczności sprzątania. Mówiąc o mocy, nie można pominąć wpływu czasu na jakość pracy akumulatora, które będzie coraz niższa.

Podsumowanie urządzeń sprzątających

Prawda jest brutalna: sprzątać trzeba. Od Ciebie jednak zależy, jak to sprzątanie będzie wyglądało i ile czasu na nie poświęcisz. Będzie utrapieniem czy też po prostu jednym z wielu obowiązków?

Wybór odkurzacza do mieszkania determinuje Twój komfort sprzątania. Zastanów się, czego oczekujesz od urządzenia oraz w jakiej przestrzeni będziesz go używać. Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie wszystkich danych.

 

  Robot sprzątający Odkurzacz Centralny Odkurzacz pionowy
Rozmiar Najmniejszy wśród analizowanych urządzeń. Stosunkowo duża jednostka centralna w pomieszczeniu gospodarczym. Wielkość mopa lub szczotki.
Skuteczność sprzątania Skutecznie sprząta twarde i płaskie powierzchnie z lekkimi zanieczyszczeniami. Skutecznie dociera do trudno dostępnych miejsc, radzi sobie z dużymi zabrudzeniami na wszystkich powierzchniach. Ma problem z dotarciem do zakamarków i wąskich przestrzeni, ogranicza go szeroka końcówka.
Zasięg Ograniczony długością pracy akumulatora (zazwyczaj od kilkunastu minut do godziny) Do 80 m2 przy jednym gnieździe, przy większej ilości nawet do 200 m2. Ograniczony długością pracy akumulatora (zazwyczaj od kilkunastu minut do godziny)
Częstotliwość czyszczenia Po każdym odkurzaniu 1-2 razy w roku Po każdym odkurzaniu
Moc silnika i siła ssąca niska wysoka niska

Jeżeli chciałbyś skonsultować rozważane opcje z jednym z naszych specjalistów, zapraszamy do kontaktu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *